Wigilia Gminy Poraj

We wtorek (14 grudnia) już po raz siódmy, na zaproszenie wójta Gminy Poraj – Łukasza Stachery, w sali OSP w Choroniu, spotkali się przedstawiciele różnych środowisk, by wspólnie zasiąść przy wigilijnym stole.

Radni, sołtysi, duchowni, przedstawiciele władz gminy i powiatu, media, szefowie stowarzyszeń, klubów i instytucji publicznych zgromadzili się, by złożyć sobie życzenia i przełamać się opłatkiem. Był czas na podsumowanie minionego roku, refleksje i podziękowania. O tradycyjne, wigilijne potrawy – jak co roku – zadbały panie z KGW Choronianki. Organizatorem Wigilii Gminnej był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Na zaproszenie wójta Łukasza Stachery oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju Magdaleny Ryziuk-Wilk w sali bankietowej remizy OSP Choroń spotkali się m.in. wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, wicewójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, ks. prałat prof. Marian Duda, proboszcz parafii w Choroniu ks. Jan Lisiecki, proboszcz parafii w Jastrzębiu ks. Marek Latos, ks. Bogusław Laskowski z Domu Rekolekcyjnego w Masłońskim, proboszcz parafii w Poraju ks. Zdzisław Zgrzebny, proboszcz parafii w Żarkach Letnisku ks. Maciej Klekowski, dyrektor Domu Opieki Społecznej „Caritas” w Poraju siostra Estera wraz z siostrą Ismaelą, przewodniczący Rady Gminy Poraj Andrzej Pawłowski wraz z radnymi Rady Gminy, sekretarz Gminy Poraj Maria Magdalena Gurbała, skarbnik Gminy Poraj Jadwiga Zasik, radny powiatowy i prezes spółki Poreco – Rafał Kępski, kierownicy referatów Urzędu Gminy Poraj, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Celina Giermala, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Wągrowska-Kumor, p.o. kierownika ZEAS Anna Kukla, kierownik CIS – Ewelina Drzewiecka, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych Gminy Poraj, kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Józef Ślusarz, główny specjalista w Powiatowym Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Monika Mrożek, zarząd gminny OSP na czele z prezesem Mariuszem Karkochą, prezesi jednostek gminnych OSP oraz druhowie strażacy, prezes Związku Kombatantów Beata Pasek, prezes Związku Żołnierzy WP Grzegorz Sawicki, przewodniczący Kół Emerytów i Rencistów wraz z reprezentacjami, prezesi oraz członkowie organizacji pozarządowych, zespoły działające przy GOK wraz z instruktorami, a także koła KGW z Gminy Poraj.
Gospodarz opłatkowego spotkania, wójt Łukasz Stachera, podsumował mijający rok, jednocześnie dziękując przybyłym gościom za zaangażowanie i współpracę, a także złożył wszystkim życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Gorąco podziękował paniom z KGW Choronianki, które jak co roku, przygotowały smaczne potrawy wigilijne.
Po części oficjalnej nastąpiło poświęcenie opłatków przez ks. prałata prof. Mariana Dudę oraz ks. Jana Lisieckiego, w asyście księży z parafii Gminy Poraj: ks. Zdzisława Zgrzebnego, ks. Macieja Klekowskiegoi ks. Bogusława Laskowskiego. Po przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego przez ks. Jana Lisieckiego opłatki zostały wręczone zaproszonym gościom, którzy łamiąc się nimi wzajemnie, składali sobie życzenia. Po tym pięknym geście wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu.
Jak nakazuje tradycja, każda wieczerza wigilijna nie może się odbyć bez wspólnego kolędowania. Nie inaczej było podczas Wigilii Gminnej. W ramach części artystycznej tego wieczoru na scenie zaprezentowali się: KGW Choronianki, Orkiestra Dęta z Choronia, Szalona Piątka Plus, Zespół Wokalno-Instrumentalny z Żarek Letniska, KGW Malwy wraz Jurajską Kapelą Biesiadną, KGW Kalina, Konrad Maszczyk oraz Kapela Biesiadna z Choronia. Wszyscy artyści przedstawili tradycyjne, polskie kolędy, które wprowadziły gości w świąteczny nastrój. Podobnie jak piękna dekoracja sali, która także stworzyła niezwykłą atmosferę zbliżających się świąt. W tym celu, specjalnie przygotowana przez druhów OSP z Choronia, choinka została udekorowana ozdobami wykonanymi własnoręcznie przez uczestniczki warsztatu artystycznego działającego przy Centrum Integracji Społecznej (CIS) w Poraju, a każdy gość otrzymał od GOK-u i CIS-u dodatkowy upominek na święta, czyli bardzo sympatycznego skrzata-breloczka.

Dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk wykorzystała ten szczególny, przedświąteczny czas, by podziękować za współpracę w mijającym roku wszystkim zaproszonym gościom. [- Bardzo pięknie dziękuję każdemu z Was za wsparcie podczas wszelakich działań realizowanych przez naszą instytucję kultury. Dziękuję Panu Wójtowi, który dziś tyle ciepłych słów kierował pod adresem każdego z nas, a który jest przecież osobą, która stwarza nam wszystkim odpowiednie warunki, do tego by działać. Dziękuję z całego serca KGW „Choronianki” za kolejną Wigilię Gminną, za ich zaangażowanie, szczególnie w tym roku, bo to dla nich – ze względów osobistych – wcale niełatwy czas. Mimo przeciwności, po raz kolejny wspaniale nas tu ugościły, dbając o tradycję i przygotowując smaczne potrawy. Dziękuję również gospodarzom tego miejsca – druhom strażakom z OSP Choroń za to, że po raz kolejny nie odmówili nam swojego wsparcia. Ta piękna scenografia, która dziś nam towarzyszy, to z kolei zasługa Centrum Integracji Społecznej w Poraju. Jest to nowy podmiot działający w naszej Gminie, który od początku wspaniale współpracuje m.in. z naszym Ośrodkiem Kultury, szczególnie warsztat artystyczny. Dziękuję wszystkim uczestnikom, instruktorom i pani kierownik CIS – Ewelinie Drzewieckiej. Pragnę jeszcze bardzo serdecznie podziękować Radzie Sołeckiej z Poraja za wspaniały prezent jaki Gminny Ośrodek Kultury otrzymał w tym roku w związku z jubileuszem 40-lecia. Podziękowania te kieruję do pani sołtys Barbary Caban. Oprócz świątecznego skrzata, chciałabym na pani ręce przekazać kalendarze na Nowy Rok, wydrukowane na drukarce zakupionej właśnie z funduszy przekazanych nam przez Radę Sołecką. Na końcu dziękuję jeszcze Stowarzyszeniu Marina, które również wsparło nas podczas organizacji Wigilii Gminnej. Przekazuję pani prezes – Urszuli Grzywacz tego pięknego, świątecznego skrzata z najlepszymi życzeniami na święta]- mówiła M. Ryziuk-Wilk.
Zebrani przy świątecznym stole goście wspólnie przeżywali Wigilię Gminną, która tradycyjnie, co roku, jest pięknym wstępem do Świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych rodzinnie w każdym naszym domu.

 

 

Skip to content