W środę (17 października) w Budynku Wielofunkcyjnym w Jastrzębiu odbyły się 37 warsztaty kulinarne. Zajęcia poprowadziła Jolanta Zalega – zwyciężczyni Konkursu „Jurajskie Smaki” organizowanego podczas Folkloriady Jurajskiej.
Pani Jolanta, to wielka miłośniczka gotowania, która swoją wiedzą i umiejętnościami kulinarnymi chętnie dzieli się z uczestnikami warsztatów, a jej kuchnia zachwyciła niejednego uczestnika organizowanych przez Gminę i GOK uroczystości i imprez. Tym razem Panie zaznajomiły się z tajnikami przygotowywania następujących potraw: „biszkoptu babci Anny”, piersi z indyka w sosie śliwkowo-gruszkowo-żurawinowym oraz buraczków z groszkiem. Warsztaty kulinarne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, uczestniczki wynoszą nowe pomysły kulinarne i odkrywają nieznane dotąd smaki.
Pierś z gęsi w sosie śliwkowo-gruszkowo-żurawinowym z łazankami z naleśników
i buraczkami:
– pierś gęsia – 2 sztuki
– 1 łyżka majeranku
– 1 łyżka miodu
– sok z cytryny
– ½ szklanka wytrawnego czerwonego wina
– 10 śliwek świeżych lub suszonych
– 1 łyżka suszonej żurawiny
– 1 gruszka
Łazanki:
– 4 naleśniki
Buraczki:
– 1 słoiczek buraków
– 1 łyżka majonezu
– ½ groszku konserwowego
– 1 cebula
Wykonanie:
Pierś myjemy i osuszamy, nacinamy skórę w kratkę, skrapiamy sokiem z cytryny. Posypujemy solą
i pieprzem, smarujemy miodem i posypujemy majerankiem.
Na suchej, rozgrzanej patelni najpierw smażymy na stronie ze skórką około 6-7 minut i na drugiej stronie 4-5 minut, podlewamy czerwonym winem, dodajemy owoce, wszystko razem dusimy aż pierś będzie miękka, owoce rozgotowane, a wino odparuje. Doprawiamy solą i pieprzem.
Łazanki:
Gorące naleśniki kroimy jak łazanki.
Buraki:
Do buraków dodajemy groszek, cebulę i majonez, doprawiamy do smaku.
Na talerzu kładziemy buraczki, łazanki, a na nich porcje piersi gęsiej polaną sosem.
Biszkopt Babci Anny.
Biszkopt:
– 8 jajek
– 1½ szklanki cukru
– 2 szklanki mąki tortowej
Wykonanie:
Ubijamy jajka na puch, potem bardzo wolno mieszamy. Gotowe ciasto przelewamy do formy i pieczemy ok. 45 minut do godziny (do suchości patyczka) w temperaturze 180 °C.
Do przełożenia:
– śmietana 30% – 0,75 l
– 1 galaretka cytrynowa
– 1 łyżka żelatyny
– 2 puszki brzoskwiń (pokrojonych)
– 1 dżem malinowy
– 1 czekolada mleczna
– sok z połowy cytryny
– 2-3 łyżki mleka
– 1 cukier waniliowy
Upieczone ciasto kroimy na trzy części, na spód dajemy dżem malinowy, następnie ciasto, które nasączamy sokiem z cytryny i przegotowanej wody z cukrem waniliowym.
Na ciasto dajemy ubitą śmietanę wymieszaną z pokrojonymi brzoskwiniami. Trochę ubitej śmietany zostawiamy bez brzoskwiń i smarujemy nasączony wierzch. Na koniec polewamy płynną czekoladą.