Wystawa upamiętniająca malarstwo Zygmunta Makucha

W piątkowe popołudnie – 12 maja br., w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, otwarto wystawę autorstwa  naszego rodzimego twórcy – Zygmunta Makucha.

Ekspozycja prezentuje w większości pejzaże, które były ulubionym tematem prac autora. Zygmunt Makuch od wielu lat był członkiem grupy plastyków dorosłych „KOLOR”, prężnie działającej  przy GOK Poraju. Piszemy o nim w czasie przeszłym, ponieważ w grudniu minie pięć lat od jego śmierci.

Wystawę otwarła dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk. Głos zabrała również sekretarz Gminy – Maria Magdalena Gurbała, wyrażając własne odczucia z prezentowanych obrazów [- Prace  pana Zygmunta wnoszą spokój, ciszę i odprężenie, i tak też odbieram postać pana Makucha.]   Z wielką sympatią i wzruszeniem o Autorze wypowiedziała się również Zofia Chwastek –  instruktor i opiekun grupy „KOLOR”.

[- Zygmunt to osoba, dla której malarstwo było całym życiem, jak sam wspominał –  malować  zaczął w wieku pięciu lat, ciągle poszukiwał tematów i ciekawych miejsc, aby je móc uwiecznić na płótnie, posiadał dużą wiedzę o warsztacie, wymyślał własne techniki tworzenia, sam oprawiał własne prace, malarstwo nie miało dla niego tajemnic. Przebywając w naszej pracowni wnosił dużo ciepła  i humoru, stwarzając twórczą atmosferę. Chętnie dzielił się doświadczeniem z młodszymi twórcami] – wspominała Z. Chwastek.                                                                                                                                         Stanisław Miszczyk – przyjaciel Z. Makucha, zainspirowany wystawą,  napisał wiersz, który w jego imieniu zaprezentował Wiesław Popielak z Klubu „Pod Strofą”. Nie zabrakło również chwil wzruszeń przy projekcji filmu przybliżającego sylwetkę Artysty, nakręconego przed kilkoma laty  przez młodzież, w ramach realizowanego przez GOK programu „Równać Szanse”.

Swoimi wspomnieniami o wieloletniej znajomości z Zygmuntem Makuchem podzielił się również Konrad Maszczyk, a wernisaż swoją muzyką  umilał Mirosław Podlejski – również znajomy pana Zygmunta.

Na wernisaż, oprócz rodziny, przybyło liczne grono przyjaciół, znajomych, mieszkańców Poraja, śród nich m.in.: Andrzej Ludwikowski – radny Gminy Poraj, Justyna Krauze – Cieślińska  – dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku.

[- Podsumowując dzisiejsze spotkanie życzę Państwu, i sobie, by każdy z nas przeżył swoje życie tak pięknie jak pan Zygmunt Makuch, który jako człowiek i artysta pozostał w pamięci wielu ludzi, a jego obrazy zdobią wnętrza wielu domów, nie tylko w Gminie Poraj, ale również poza granicami naszego kraju. Artyści, a może zwłaszcza malarze, mają ten przywilej, że dzięki swojej pasji, twórczości pozostawiają po sobie trwały ślad w postaci obrazów, i dzięki nim, pozostają w pamięci na długie lata. Pan Zygmunt był społecznikiem, ogromnie angażował się w życie kulturalne naszej Gminy, a zwłaszcza tutejszego ośrodka kultury i za to zaangażowanie chcieliśmy mu podziękować również tą wystawą. O takich osobach GOK nigdy nie zapomni, bo to dzięki nim możemy działać już 40 lat. Właśnie w tym roku, obchodząc jubileusz naszej działalności, w szczególny sposób chcemy wyróżniać osoby niezwykle oddane działaniom na rzecz rozwoju kultury w naszej Gminie]- mówiła dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.

Wystawę można oglądać do 2 czerwca br, w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju  na którą serdecznie zapraszamy.