Pięciu satyryków w Poraju – pod takim tytułem zorganizowana została wystawa rysunków satyrycznych w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju.
Ponad 150 rysunków i pięciu autorów. Wernisaż odbył się w miniony piątek (18 listopada).
[- Jeśli rysunek satyryczny w Poraju, to zawsze zasługa jednego człowieka – wspaniałego rysownika Wiesława Lipeckiego, który współpracuje z nami już od bardzo dawna, i to dzięki niemu możemy gościć u nas świetnych rysowników. Tym razem zaprosił do nas swoich przyjaciół: Bartłomieja Belniaka, Dariusza Dąbrowskiego, Michała Graczyka i Sławomira Lizonia. Cała piątka ma za sobą niezliczoną ilość publikacji, udział w wystawach krajowych i zagranicznych, nagrody w konkursach i wyróżnienia przyznawane przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury]- mówi dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
W wernisażu udział wzięło wielu wspaniałych gości. Obecna była wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, która wykorzystała to spotkanie, by wręczyć Wiesławowi Lipeckiemu specjalne wyróżnienie – Promotora Gminy Poraj.
[-Dziś nagrodę Promotora Gminy Poraj otrzymuje osoba, która nigdy nie odmówiła nam współpracy. Jest osobą, która w sposób życzliwy otwarta jest na Gminę Poraj i jej mieszkańców. Zrealizowaliśmy wspólnie sporo projektów, tu w naszej gminie, i takich, które Gmina Poraj wspierała. Wiesław to wybitny artysta, karykaturzysta, który swoim ołówkiem w sposób szczególny postrzega świat. Daje nam na co dzień sporo uśmiechu, ale także zadumy nad otaczającą nas, często skomplikowaną rzeczywistością społeczno – polityczną]- mówiła w trakcie wręczenia nagrody wójt Katarzyna Kaźmierczak.
Wszyscy autorzy otrzymali pamiątkowe obrazy i zakładki do książek autorstwa Anny Paterek, a także róże i tomiki poezji twórców z Klubu „Pod Strofą”.
Wśród licznie zebranych gości mogliśmy zauważyć również: radnego powiatowego – Mariusza Karkochę, skarbnika Gminy Poraj – Annę Kuklę, główną księgową UG Poraj – Monikę Sosnowicz, kierownika Referatu UG Poraj – Andrzeja Kozłowskiego i Tadeusza Piersiaka – byłego dyrektora OPK „Gaude Mater” i Muzeum Częstochowskiego.
[- Po covidowym przestoju takie spotkania dają nam chyba jeszcze więcej radości. Są okazją do rozmowy, wymiany poglądów. Rysunek satyryczny niczym krzywe zwierciadło przedstawia naszą rzeczywistość i choć ostatnio powodów do śmiechu mamy coraz mniej, to jednak warto korzystać z momentów, które dają nam odskocznię od codzienności, możliwość oderwania się od problemów, chwilę wytchnienia ]- mówi M. Ryziuk-Wilk.
Serdeczna atmosfera jaka tego wieczoru towarzyszyła nam podczas wernisażu była jeszcze jednym argumentem przemawiającym za tym, że naprawdę warto było tego dnia pojawić się w naszej Galerii. Wszystkich, którzy nie mogli być z nami zapraszamy do zwiedzenia wystawy. Jest na to czas do 22 grudnia. Serdecznie zapraszamy.
Bardzo serdecznie dziękujemy właścicielom Hotelu Kinga w Żarkach Letnisku za zapewnienie noclegów dla naszych gości, a paniom z KGW „Być kobietą” za przygotowanie poczęstunku na wernisaż.