XI FOLKLORIADA JURAJSKA JUŻ ZA NAMI!

Na początku sierpnia (5-6.08) Żarki Letnisko zalśniły kulturą regionalną. Dwudniowa impreza, która odbyła się w Amfiteatrze w Żarkach Letnisku,

przyciągnęła tłumy gości. Oglądaliśmy występy zespołów śpiewaczych, obrzędowych i kapel podwórkowych. Można było podziwiać rękodzieło artystyczne i zakupić pamiątki od wystawców, którzy wzięli udział w Targach Sztuki Ludowej. Honorowy patronat nad XI Folkloriadą Jurajską objęli: Starosta Myszkowski – Dariusz Lasecki i Wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

DZIEŃ 1. – sobota:

W sobotę odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Na scenie Amfiteatru Leśnego zaprezentowało się aż 51 podmiotów wykonawczych (42 zespoły śpiewacze i 9 zespołów obrzędowych), które zjechały do Żarek Letniska z całej Polski. Tego dnia Folkloriadę poprowadziła niezastąpiona Elżbieta Jatulewicz. Kolorowe stroje, wzruszające pieśni, prawdziwe emocje, wspaniała muzyka, urozmaicona choreografia, repertuar pełny polskich tradycji i zwyczajów – to wszystko otrzymywało gromkie brawa od zgromadzonej widowni, która licznie pojawiła się w amfiteatrze. Występy oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Renata Rak – choreograf, muzyk i folklorysta, Elżbieta Miszczyńska – etnograf, Zastępca Dyrektora Muzeum Częstochowskiego oraz Marek Toborowicz – muzyk, realizator dźwięku, akustyk w zespole „Śląsk”.

Przegląd rozpoczął się o godz. 10.00, a zakończył o 21.30. Jury miało naprawdę bardzo dużo pracy oraz twardy orzech do zgryzienia, by z tak licznego grona wybrać tych najlepszych. Po przesłuchaniu wszystkich zespołów i długich naradach, komisja postanowiła przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:

I miejsce – Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” z Trębaczewa, I miejsce – Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” z Ćwiklic,


II miejsce – Zespół Śpiewaczy „ Dąbie”
z Gródkowa koło Psar,
II miejsce –
Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko” z Kłomnic, II miejsce – Zespół Regionalny „Strumień” ze Strumienia,


III miejsce –
Zespół Śpiewaczy „OD DO” z Preczowa,
III miejsce –
Śląski Ludowy Zespół Śpiewaczy „Zawodzianki” z Bogucic Zawodzia, III miejsce – Zespół Ludowo Śpiewaczy „Radojewiczanie” z Radojewic, III miejsce – Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Wielunia.

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić akordeonistę z Zespołu „Trębaczewianie” – pana Antoniego Góralczyka, który otrzymał pamiątkowy album ufundowany przez Andrzeja Kozłowskiego – kierownika Referatu Promocji UG Poraj.

W kategorii Zespoły Obrzędowe zwyciężyli:

I miejsce – Zespół Obrzędowy „Michniowianie” z Suchedniowa woj. świętokrzyskie,

II miejsce – Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej koło Rawy Mazowieckiej,

III miejsce – Zespół Folklorystyczny „Karlinianki” z Zawiercia, III miejsce – Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” ze Starej Wsi koło Bodzentyna.

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz unikalne, ceramiczne statuetki wykonane według autorskiego projektu przez Martę Jędrzejewską – instruktora ceramiki przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, absolwentki ASP we Wrocławiu. Laureaci dodatkowo odebrali nagrody finansowe.

W sobotę na Folkloriadzie mieliśmy przyjemność podziwiać również występ zespołu „Gracja” z Mickun (Rejon Wileński), który skradł serca żareckiej publiczności. Występ ten był możliwy dzięki oficjalnej współpracy Gminy Poraj z Gminą Mickuny (Litwa). Delegacja – pod przewodnictwem Starosty – Renaty Mickiewicz – pojawiła się również na folkloriadowej scenie. Pani Starosta dziękowała wójtowi Łukaszowi Stacherze za zaproszenie, opiekę i wspaniałą współpracę.  Umowa partnerska z Gminą Mickuny zakłada współpracę samorządów w następujących dziedzinach: kultury, sportu, rekreacji i turystyki, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości, rozwoju regionalnego, ekologii, opieki społecznej oraz gospodarki komunalnej. Gmina Mickuny leży w rejonie wileńskim na Litwie, ok. 20km na wschód od samego Wilna. Jej stolicą jest miasteczko Mickuny. Gmina zajmuje powierzchnię 82 km2, żyje w niej 5529 mieszkańców, z czego zdecydowaną większość (62%) stanowią Polacy.

Uwieńczeniem sobotniego wieczoru był występ gwiazdy – Kabaretu Biesiadnego „Biesiada Polska”, który żywiołową muzyką, charyzmą oraz skocznymi utworami poderwał widownię do tańca. Publiczność była zachwycona i wspaniale bawiła się przy biesiadnych przebojach. Kto nie był, niech naprawdę żałuje!

DZIEŃ 2. – niedziela 6 sierpnia:

Niedziela należała już do kapel podwórkowych i mistrzów kulinarnych oraz rzemieślniczych. Na scenie ponownie pojawiło się wiele wyśmienitych artystów, zachwycających rozmaitymi walorami tłumnie zgromadzoną publiczność, która korzystając ze wspaniałej niedzielnej pogody, po raz kolejny licznie stawiła się w Amfiteatrze Leśnym. W rolę konferansjera tego dnia wcielił się Andrzej Kozłowski – kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Promocji i Informatyki Urzędu Gminy Poraj.

XI Konkurs Rękodzieła Artystycznego

Jako pierwszy w niedzielę został odczytany werdykt dotyczący XI Konkursu Rękodzieła Artystycznego. Na scenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Spośród 23 nadesłanych z całej Polski prac, zaliczanych do sztuki użytkowej, która powstaje ręcznie w warsztatach rzemieślniczych, domach kultury, warsztatach, a nawet w domach prywatnych, jury musiało wybrać te najpiękniejsze i najprecyzyjniej wykonane. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Pińczyńska – ceramik, Marta Raźniewska – grafik, Rafał Stępniak – artysta malarz, ostatecznie przyznała następujące nagrody:

GRAN PRIX – bilet do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego – prof. Jerzego Buzka otrzymała Jolanta Czernek z Zawiercia – patchwork z elementami aplikacji pt.: „Król podwórka”. Pani Jola otrzymała również nagrody ufundowane przez: Stanisława Dąbrowę – Wicemarszałka Województwa Śląskiego i Łukasza Stacherę – Wójta Gminy Poraj.

I miejsce: Anna Krzanik z Krakowa – serweta klockowa (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i rzeczowa ufundowana przez Posłankę na Sejm RP Izabelę Leszczynę),

II miejsce: Bogusław Chwastek z Poraja– rzeźba „Jurajska Postać z Żarek” (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i rzeczowa ufundowana przez Konrada Jarzyńskiego – Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie),

III miejsce: Cecylia Staśkiewicz z Ostrołęki – firanka ażurowa z czasów powojennych lata 50 (nagroda finansowa ufundowana przez GOK).

Nagrody ufundowane przez członków Komitetu Honorowego:

  • Mirosława Romańska z Poraja – obraz olejny „Okiennik” (nagroda ufundowana przez Katarzynę Kaźmierczak – Zastępcę Wójta Gminy Poraj),

  • Danuta Nalewany z Dobieszowic – obraz olejny „Chłopiec pasący gęsi” (nagroda ufundowana przez Konrada Jarzyńskiego – Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie),

  • Barbara Toffel z Krakowa – wakacyjny plecak z kwiatami (nagroda ufundowana przez Krzysztofa Klimka – Radnego Powiatu Myszkowskiego),

  • Anna Pasek z Jastrzębia – praca szydełkowa „Szydełkowe czary – mary” (nagroda ufundowana przez Marka Dziubka – Dyrektora Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego),

  • Marian Pikuła z Myszkowa – rzeźba „Baba Nosiwoda” (nagroda ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie),

  • Joanna Staniek z Żarek – latarenka „Pani Lasu” (nagroda ufundowana przez Zofię Jakubczyk – Prezesa MBS Myszków),

  • Elżbieta Miazio z Przybynowa – haft krzyżykowy „Bukiet z piwoniami” (nagroda ufundowana przez Halinę Rozpondek – Posłankę na Sejm RP),

  • Ewa Kawka z Katowic – witraż „Pyza na polnej dróżce” (nagroda ufundowana przez Marka Węgrzynowicza – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie),

  • Kazimiera Balcerzak z Sieradza – wycinanka „Objawienie się Matki Bożej pastuszkom w Fatimie” (nagroda ufundowana przez Adama Zaczkowskiego – Kierownika Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków UG Poraj),

  • Wacława Pyrchla z Masłońskiego – makieta „Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach Letnisku” – praca, która uzyskała najwięcej lajków w głosowaniu przeprowadzonym na fanpage’u GOK-u (nagroda ufundowana przez Annę Sochę-Korendo – Wicestarostę Myszkowską).

Z okazji 40-lecia działalności Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, Dyrektor placówki – Magdalena Ryziuk-Wilk, wręczyła jeszcze jedną nagrodę specjalną – wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie prof. Jerzego Buzka Posła do PE. To ogromne wyróżnienie otrzymała Zofia Chwastek – wieloletni instruktor plastyki w GOK, oraz pracownik najdłużej związany z tą placówką, osoba, która w swoją pracę wkłada całe swoje serce. Wiele prac jej autorstwa ozdabia wnętrza gabinetów i mieszkań sponsorów, dzięki którym odbywają się największe wydarzenia artystyczne organizowane przez GOK.

Na zakończenie ceremonii wręczania nagród – już zgodnie z tradycją – wszyscy zgromadzeni na scenie artyści oraz członkowie Kapituły Honorowej wspólnie wykonali piosenkę Gdybym miał gitarę”.

VI Konkurs Kulinarny „Jurajskie Smaki”

Tego samego dnia, w ramach XI Folkloriady, odbywał się także VI Konkurs Kulinarny „Jurajskie Smaki”. Jury w składzie: Maria Magdalena Gurbała – Sekretarz Gminy Poraj, Monika Mrożek – Specjalista Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie oraz Jacek Dyrda – właściciel Pizzerii „Zosieńka” w Żarkach Letnisku, oceniało zgłoszone regionalne przysmaki. Z wielu smakołyków ciężko było wybrać ten najlepszy, ale po gorących obradach jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce: Alicja Hak– „Karczek współczesny dla leniwych” (nagroda – bon upominkowy o wartości 500 zł do wykorzystania w sklepach Media Expert ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie),

II miejsce: Jolanta Zalega – „Gołąbki z kiszonej kapusty” (nagrody: bon upominkowy o wartości 250 zł ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie oraz sprzęt AGD ufundowany przez Marka Dziubka – Dyrektora Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego),

III miejsce: Hanna Kowacka – „Kaczka w sosie jabłkowo-śliwkowym” (nagroda: bon upominkowy o wartości 200 zł ufundowany przez Andrzeja Pawłowskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Poraj),
III miejsce: Anna Szymańska – „Pasztet z zielonym pieprzem” (nagroda: bon upominkowy o wartości 200 zł ufundowany przez Andrzeja Kozłowskiego – Kierownika Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji,

IV miejsce: Krystyna Resiak – „Prażuchy z grzybami” (nagroda finansowa ufundowana przez Rafała Kępskiego – Członka Zarządu Powiatu Myszkowskiego),

Wyróżnienia:
– Lidia Bednarz – „Kładzione kluski ziemniaczane z kapustą i boczkiem” (nagroda rzeczowa ufundowana przez Mariusza Karkochę – Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Poraj),
– Ewa Oleksiak – „Chłodnik z cukini” (nagroda rzeczowa ufundowana przez Jarosława Mazanka – Redaktora Naczelnego „Gazety Myszkowskiej”.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrody pocieszenia w postaci koców ufundowanych przez firmę Polontex S.A. oraz kosmetyki fryzjerskie i bony upominkowe ufundowane przez firmę „BES – włoskie kosmetyki fryzjerskie”.

IV Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych

Równolegle z konkursem kulinarnym odbywał się IV Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, którego uczestnicy umilali czas zebranej widowni swoim koncertowym repertuarem. Kapele oceniało Jury w składzie: Marek Toborowicz – muzyk, realizator dźwięku, akustyk w Zespole Śląsk, Krystyna Maciejewska-Gniatkowska – piosenkarka, żona Janusza Gniatkowskiego i Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Elżbieta Jatulewicz – pedagog, instruktor teatralny, wokalistka, lider zespołu „Szalona Piątka Plus”. Po długich naradach komisja wskazała następujących zwycięzców:

I miejsce: Kapela „BUKOWIACY” z Bukowna,

II miejsce: Kapela Podwórkowa „TO i OWO” z Myszkowa,

III miejsce: Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska.

Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe od Organizatora – Gminnego Ośrodka Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju.

Wszyscy jurorzy podczas Folkloriady otrzymali specjalne folkowe skrzaty wykonane przez uczestników warsztatu artystycznego Centrum Integracji Społecznej w Poraju.

Targi Sztuki Ludowej

XI Fokloriadzie Jurajskiej towarzyszyły także Targi Sztuki Ludowej, na których można było zarówno podziwiać, jak i nabyć wytwory rękodzieła artystycznego twórców z całej Polski, w tym: biżuterię, wyroby z filcu, ceramikę, ozdoby, zabawki i przytulanki, obrusy i haftowane serwety, włóczkowe kapcie i chusty, rzeźby oraz wyroby z wikliny. Co więcej, wszyscy dociekliwi mogli na własne oczy zobaczyć, jak powstaje prawdziwa koronka klockowa i igłowa – artystki rodem z Krakowa na żywo tworzyły kolejne wspaniałe dzieła.

Organizatorem XI Folkloriady Jurajskiej był jak zawsze Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera oraz Starosta Myszkowski – Dariusz Lasecki. Do współpracy zaproszono Powiat Myszkowski, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Śląski Oddział Regionalny, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myszkowie, OSP z Żarek Letniska oraz Centrum Integracji Społecznej z Poraja.

Dzięki wsparciu licznych sponsorów, a konkretnie firm: Jurajska, Sokpol, Chemeks, Polontex S.A., Hotel Kinga, GAMA Monika Nowosadko, MBS Myszków, TermoKlima, F.H. KAROL Maria i Tomasz Miśta, sklep „Hrabstwo Gorzały”, Przedsiębiorstwo Inżynieryjne SOCAR, Pizzeria Zosieńka 1935, P.P.H.U. „Wtórex” Danuta Zenderowska, udało się w tym roku nagrodzić dużą liczbę wykonawców oraz uczestników konkursów.
Z kolei dzięki opiece medialnej patronów: Telewizji Orion, Gazety Myszkowskiej, Kuriera Porajskiego, Radia Fiat, Kuriera Zawierciańskiego, Dziennika Zachodniego, Tygodnika Solidarność oraz Gazety Częstochowskiej o XI Folkloriadzie Jurajskiej dowiedziało się wielu zarówno stałych, jak i nowych sympatyków największego folkowego wydarzenia w regionie.

[- Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Gościliśmy zespoły z całej Polski, mogliśmy podziwiać ich artystyczne umiejętności i podziwiać naszą polską kulturę. Cieszę się, że do współpracy udało nam się zaprosić tak wiele podmiotów, a członkowie Honorowej Kapituły po raz kolejny nas nie zawiedli i nie odmówili swojego wsparcia. Dziękuję bardzo serdecznie za wszelką życzliwość i zapraszam na kolejną Folkloriadę]- mówi dyrektor GOK – M. Ryziuk-Wilk.

Skip to content