XIII CHOROŃSKIE PRAŻUCHY I X ŚWIĘTO MIODU NA ZAKOŃCZENIE LATA

24 sierpnia, już po raz 13. w malowniczej scenerii Alei Lipowej w Choroniu odbyły się „Chorońskie Prażuchy i X Święto Miodu” – impreza plenerowa z

mocnym akcentem kulinarnym, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń artystycznych, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.

Sprzyjająca aura i atrakcyjny program imprezy przyciągnął do Alei Lipowej tłumy spragnione dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń – zarówno mieszkańców naszej Gminy, jak i gości, którzy już dobrze wiedzą, że na „Chorońskie Prażuchy” co roku warto przyjechać. I jak zawsze się nie zawiedli, gdyż na wszystkich czekało mnóstwo niespodzianek, atrakcje na scenie i smakowite potrawy regionalne.
Na scenie w Alei Lipowej oprócz lokalnych artystów wystąpiły również gwiazdy znane z telewizji – szczególnie z kultowego serialu „Ranczo” – Bogdan Kalus i Piotr Pręgowski.

Tradycyjnie jako pierwsi wystąpili najmłodsi – dzieci z zespołu wokalnego „Nastolatki”, przygotowane przez Roksanę Sapotę, która swoje pierwsze „szlify” wokalne zdobywała właśnie w tym zespole.

Następnie sceną zawładnęła Jurajska Kapela Biesiadna, której znane piosenki zachęciły publiczność do wspólnego śpiewania. Ludowy nastrój na scenie wprowadziły panie z Zespołów Śpiewaczych „Choronianki” i „Jarzębina”. Przypomniały one tradycyjny repertuar folklorystyczny.

Rok 2024 jest bardzo ważny w kalendarzu Orkiestry Dętej z Choronia oraz Kapeli Biesiadnej z Choronia. To właśnie w tym roku mija 95 lat, od kiedy Orkiestra rozpoczęła swoją działalność, natomiast jubileusz 10-lecia obchodzi Kapela Biesiadna (więcej o jubileuszach w osobnym tekście). Oczywiście, Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego i Władze Gminy Poraj, nie zapomnieli o tak ważnych rocznicach i uhonorowali Jubilatów podczas Chorońskich Prażuchów. Były życzenia, gratulacje, podziękowania, jak również wartościowe czeki ufundowane przez Wójt Gminy Poraj i GOK Poraj. Nie zabrakło również statuetek i Listów Gratulacyjnych dla Jubilatów.

Po oficjalnych życzeniach i występach Jubilatów nadszedł czas na Gwiazdy wieczoru. Najpierw BOGDAN KALUS zaprezentował swój program kabaretowy, który rozbawił zgromadzoną publiczność. Polski aktor filmowy i teatralny grający Tadeusza Hadziuka w serialu „Ranczo” zdobył popularność dzięki serialowi komediowemu „Święta Wojna” w którym odgrywał postać Gerarda, przyjaciela głównego bohatera – Bercika. Następnie sceną zawładnął słynny Pietrek z Rancza, czyli Piotr Pręgowski. Polski aktor dubbingowy, serialowy, filmowy, a także piosenkarz. Na chorońskiej scenie zaprezentował swoje umiejętności wokalne – ale nie tylko. Do swojego programu artystycznego włączył publiczność, która zarówno na scenie, jak i przed nią doskonale się bawiła. Obaj aktorzy, z rąk wójt Gminy Poraj – Katarzyny Kaźmierczak i przewodniczącej Rady Gminy Poraj – Ewy Masłoń, otrzymali statuetki nadające im honorowy tytuł „Przyjaciela Gminy Poraj”.

Taneczny klimat, w który wprowadziły zgromadzoną publiczność gwiazdy wieczoru podtrzymał DJ, który jeszcze przez kilka godzin, grał światowe przeboje dla uczestników dyskoteki pod lipami.Jednak nie tylko występy artystów i zabawa taneczna tworzą „Chorońskie Prażuchy”. Bardzo ważnym, jeśli nie centralnym punktem programu tego wydarzenia, jest zawsze degustacja regionalnych potraw. Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku emeryci z Choronia przygotowali dużo smacznych potraw na bazie ziemniaka i grochu. Pierwszoplanową potrawą imprezy są oczywiście prażuchy – serwowane przez OSP Choroń. Przepis na to tradycyjne, ziemniaczane danie pochodzi właśnie z Choronia i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie kolejnym gospodyniom już od XIX wieku. To właśnie na cześć tego przysmaku organizowana jest sierpniowa impreza, która właściwie honoruje kuchnię lokalną. Na wszystkich smakoszy czekały wspaniałe potrawy regionalne, których można było posmakować. Oprócz tradycyjnych pieczonek, ziemniaczanych prażuchów, można było także skosztować m.in.: cimorajdów, kapusty z grochem, emeryckiego lecza, chleba ze smalcem i małosolnym ogórkiem oraz pysznych ciast oczywiście domowego wypieku. Placków ziemniaczanych serwowanych przez porajskie KGW Malwy, KGW „Żareckie Jarzębinki” przygotowały: krokiety ziemniaczane z sosem tzatziki, pulpety oraz KGW „Być Kobietą” przygotowały na Prażuchy: paszteciki, naleśniki z dodatkami, chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Wszystkie te wspaniałe potrawy znikały w mgnieniu oka.

Podczas XIII Chorońskich Prażuchów i X Święta Miodu odbyło się oficjalne wręczenie nagród Laureatom V Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Pszczoły – od nich zależy tak wiele!” (więcej w osobnym tekście). Nagrodzone prace można było podziwiać w namiocie animacyjnym Regionalnego Związku Pszczelarzy. Jak na Święto Miodu przystało nie mogło zabraknąć stoisk z miodem i produktami pszczelimi. Dla najmłodszych Regionalny Związek Pszczelarzy z Częstochowy i Koło Pszczelarzy z Choronia przygotowali namiot z animacjami, w którym można było się pobawić, zrobić własnoręcznie świecę, a przede wszystkim poznać zwyczaje pszczół.

Tradycyjnie jak co roku „Chorońskie Prażuchy” nie mogły odbyć się bez ogromnego wsparcia lokalnej społeczności: radnych z Choronia: Ewy Masłoń i Marty Męcik, sołtysa Choronia Jerzego Kimli, Rady Sołeckiej z Choronia, Seniorów „Wigor” z Choronia, jednostki OSP z Choronia, Centrum Integracji Społecznej w Poraju, Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie, Koła Pszczelarzy z Choronia oraz „Poreco”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content