W gronie Jury przesłuchań XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego obok Janusza Szroma zasiądą dwie znane piosenkarki: Krystyna Prońko oraz Krystyna Maciejewska-Gniatkowska.
Krystyna Prońko – polska piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny. Honorowy Obywatel Gorzowa Wielkopolskiego. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, gdzie w 1979 r. uzyskała dyplom magistra sztuki. Krystyna Prońko – gorzowianka, rozpoczęła karierę wokalną, w rodzinnym zespole „Refleks” . W 1973 r. wystąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek ” Po co ci to chłopcze” i „Umarłe krajobrazy”- I nagroda. W 1975 r powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu ” (J. Koman, M. Dutkiewicz) Interpretacja ta zdobyła również tytuł piosenki roku 1975 w plebiscycie magazynu „Non Stop”. W latach 1987 – 89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma. Wysoką pozycję K. Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych w takich krajach jak: USA, Niemcy, Kanada, Szwecja. Norwegia, Austria, Anglia, Australia, Czechy, Słowacja, Kuba, Bułgaria, Grecja, kraje byłego ZSRR-Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia. Brała tez udział w bardzo prestiżowych imprezach, Festiwalach Kultury Polskiej w Moskwie, Pradze i Berlinie. Po ukończeniu studiów przez dwa lata prowadziła klasę śpiewu na macierzystej uczelni. Przez rok pracowała tez z młodymi wokalistami w Studiu przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na zaproszenie prowadziła też warsztaty dla Wokalistów m .in. w Hochschule der Kunste w Berlinie, a także wielokrotnie warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu. Od październiku 2001r. prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie. W latach 1992 -95 zajmowała się publicystyką muzyczną i prowadziła autorskie programy radiowe w radiu Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk (programy nocne) w radiu Go oraz w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Miała tez autorskie programy w TV Szczecin pt. „Fono”. Od 1991r. poprzez własną Agencję Artystyczną P.M. Krystyna Prońko nadal nagrywa, koncertuje, produkuje muzykę i imprezy artystyczne (np. festiwal WARTA- ROCK- REGGAE 1994 w Gorzowie Wlkp.).
Krystyna Maciejewska-Gniatkowska – polska piosenkarka, autorka tekstów piosenek, scenariuszy, artykułów. Krystyna Maciejewska swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczęła w popularnym w Częstochowie Klubie Studnia, z zespołem Bogdana Wrońskiego. Równocześnie śpiewała w Studenckim Teatrze Politechniki Częstochowskiej Bambino z którym została nagrodzona w 1962 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy Studenckich wyjazdem zagranicznym, przez Radę Naczelną ZSP, za piosenkę „Coś za darmo”. W tym samym roku rozpoczęła pracę w warszawskim Teatrze STS w programie „Wszystko co Nasze”, oraz na I Festiwalu w Opolu. Otrzymała tam wyróżnienie i zdobyła nagrody dla trzech śpiewanych przez siebie piosenek. Ze swoim mężem Januszem Gniatkowskim koncertowała w kraju i za granicą, w tym w ZSRR i USA. Nagrywała z orkiestrą Jerzego Haralda. Tłumaczyła z języków obcych lub pisała własne teksty do wielu piosenek, na przykład Vaya con Dios to my, Nasz pierwszy świt, Czy coś się stało, Patrzę sobie na świat. Jest pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem, producentem i dyrektorem artystycznym Festiwali Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju, który odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego. Obecnie jest Konsultantem Artystycznym Festiwalu.
Tegoroczne przesłuchania odbędą się online.
fot.: Ewa Dziedzic, Ewa Kahl