Żużlowe inspiracje i Soma w Galerii

W miniony piątek (18 listopada br.) w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju, odbył się wernisaż wystawy twórczości artystycznej Pauliny Ortenburger i Sylwii Olejniczak. 
Te dwie młode artystki zaprezentowały bardzo odmienne techniki wyrazu plastycznego.
Paulina Ortenburger, częstochowianka, dyplom magisterski z wyróżnieniem zdobyła w 2014 r., specjalizując się w Projektowaniu Ilustracji Naukowej. Studia magisterskie odbyła w Pracowni Komunikacji Wizualnej prowadzonej przez dr hab. Ewę Stopę-Pielesz i prof. Michała Klisia na kierunku Wzornictwo, Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Bierze czynny udział w projektach interdyscyplinarnych z obszaru sztuki i nauki. W tym w „Pejzaż dźwiękowy Częstochowy, „I stało się światło” (przy współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie). W 2013 r. miała wystawę indywidualną zatytułowaną „Miejsce w ruchu czyli nie-statyczność przestrzeni. Wędrówki wizualne”. W 2014r. otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Częstochowy za przygotowany cykl prac ilustrujących treści psychoedukacyjne, z których korzystają pacjenci w szpitalach.
Prezentowany w Galerii cykl malarski Soma, jak sama autorka zaznacza, inspirowany jest… człowiekiem. Człowiekiem fizycznym, zbudowanym z tkanek, z komórek stanowiących całość. Duża jego część poświęcona jest budowie układu nerwowego i tajemnicy, jaką ona za sobą niesie. To właśnie układ nerwowy tworzy struktury mózgu, odpowiada za pamięć, za to co czujemy i kim jesteśmy…
Zupełnie inną technikę zaprezentowała Sylwia Olejniczak, absolwentka Akademii im. J. Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki, na kierunku: Edukacja w zakresie sztuk plastycznych I st. oraz Grafika II st. Wyeksponowane podczas wernisażu prace S. Olejniczak są grafikami inspirowanymi dyscypliną sportową, jaką są wyścigi żużlowe. Stąd tytuł „INSPIRACJE ŻUŻLOWE”. Autorka zastosowała grafikę warsztatową linorytu z zachowaniem czerni, bieli, ale również kolorystyki tj. czerwień i granat. Jej prace prezentowane były m.in.: w Galerii GIL Politechniki Krakowskiej, Kopalni Soli Wieliczka, III Spichlerzu Sztuk w Wejherowie, i w galeriach częstochowskich. Ukazały się również w zbiorach: grafika „Polak walczący” – Legnickie Centrum Kultury Satyrykon i plakat „Speedway” – archiwum Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Odmienność ukazanych na wystawie technik, feeria barw i spokój widoczny na obrazach Pauliny oraz czerń z dodatkami niewielkiej ilości koloru i dynamika przedstawionej na grafikach Sylwii atmosfery stadionu żużlowego, stanowią niesamowicie ciekawe zestawienie.
Wśród gości, którzy jako pierwsi obejrzeli tę niezwykle ciekawą wystaw, byli: Katarzyna Kaźmierczak – wicewójt Gminy Poraj, Celina Giermala – kierownik GOPS, Anna Kukla – p.o. kierownika ZEAS oraz Justyna Krauze-Cieślińska – dyrektor SP w Żarkach Letnisku.
[- Dzisiejszy wernisaż jest wyjątkowy. Za sprawą dwóch młodych i niezwykle utalentowanych artystek spotkały się dwa światy – przesycony barwami malarski spokój i dynamiczna, monochromatyczna grafika. Można tu nawiązać do charakteru działań Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju, gdzie imprezy takie, jak jutrzejszy koncert muzyki relaksacyjnej ustępują miejsca ostremu rockowemu graniu. Dwie wrażliwości, dwa inne spojrzenia na świat ale zarazem dwa talenty widoczne w twórczości pani Pauliny i pani Sylwii] – mówi wicewójt – K. Kaźmierczak.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00 do 23 grudnia 2016. Serdecznie zapraszamy.

Skip to content